2021’de karlı kripto para birimlerine nasıl yatırım yapılır?

10 Şubat 2022

Birçok yatırımcı yeni yatırım alternatifleri arıyor ve en ilgi çekici olanlardan biri kripto para birimlerine yatırım yapmak: yaratıldıklarından beri büyük bir yeniden değerleme yaşayan ve uzmanlara göre yükselme eğilimine devam edecek olan varlıklar.

Finect’te ayrıca bitcoin veya kripto para satın alabileceğiniz farklı platformlardaki bilgileri görebileceğiniz, karşılaştırabileceğiniz ve hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar verebileceğiniz bir bölüm oluşturduk. Burada bitcoin satın alabileceğiniz farklı platformları görebilirsiniz.

kripto para birimleri nelerdir

Dijital para biriminin en yaygın tanımı, işlemleri güvenli hale getirmek ve yönetmek ve yeni para birimleri oluşturmak için kriptografi kullanan, fiziksel değil dijital bir para birimi olmasıdır.

Bir kripto para biriminin ne olduğuna ilişkin bu açıklama, bu dijital para birimlerinin en önemli iki özelliğini içerir. Birincisi, euro, dolar veya pound gibi banknot veya madeni para olmamasıdır. Kripto para birimleri sanaldır ve fiziksel cihazlarda (cüzdanlar veya sabit diskler veya USB bellek çubukları gibi fiziksel cüzdanlar olarak adlandırılırlar) saklanabilmelerine rağmen, bu şekilde fiziksel bir temsilleri yoktur.

İkincisi, kriptografinin yeni birimler oluşturmak için kullanılmasıdır. P2P teknolojisi, pratik amaçlar için herhangi bir hükümete veya ülkeye bağlı olmayan şeydir: yeni para birimleri yaratmaktan ve piyasaya daha fazla para koymaktan sorumlu merkezi bir organ veya hükümet yoktur. Örnek olarak, Bitcoin, yeni birimlerin oluşturulmasını düzenlemek için blok zinciri teknolojisini kullanır. Ayrıca, bu durumda, diğer kripto para birimlerinde her zaman böyle olmayan bir şey, mevcut paraların sayısı sınırlıdır.

kripto para türleri

Dash, Ethereum, Ripple, Litecoin… Ünlü bitcoin’in ötesinde birçok sanal para birimi var. Aslında, bugün dünya çapında dijital para birimlerinin sayısı 10.000 civarındadır . ABD’de birçok
En İyi Bitcoin karıştırma hizmeti de bulunmaktadır.

Kripto para türlerini farklı kılan şey, bir yanda kullandıkları teknoloji, diğer yanda felsefeleridir. Bunu daha iyi anlamak için, sanal para birimlerinin büyük bir kısmı blok zinciri teknolojisini kullanır, ancak örneğin işlemlerin işlenmesinde onları daha hızlı hale getirebilecek bazı değişikliklerle. Ek olarak, dolaşımda olacak sınırlı sayıda madeni para vardır (bitcoin durumunda).

Yatırım yaparken yeterli finansal bilgiye sahip olmak ve paramızı yatırdığımız ürünlerin neler olduğunu ve hangi riskleri üstlendiğimizi tam olarak bilmek gerekir. Finect’te, yatırım yapmak için en iyi kripto para birimlerinin hangileri olduğunu ve bunları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini size söylüyoruz.

Kripto para birimleri listesi

Kaç tane kripto para var? Veriler sürekli değişiyor ve tamamen doğru değil, ancak şu anda 2021’in sonunda 10.000’den fazla olduğu tahmin ediliyor. Her hafta, ICO adı verilen ve daha sonra özetleyeceğimiz bir süreçte yeni bir sanal para birimi oluşturulur.

En popüler dijital para birimleri şunlardır:

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • dalgalanma
 • Para birimi
 • yıldız

Mevcut sanal para birimlerinin sayısı çok daha fazladır ve her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Yasal kripto para birimlerine danışmak için 800’den fazla sanal para birimine ve bunlara karşılık gelen tekliflere sahip sayfalara bakabilirsiniz: World Coin Index ve CoinMarketCap.

Her iki yerde de en önemli sanal para birimlerini içeren bir listeye bakabilecek ve bu sanal para birimlerinin fiyatını da görebileceksiniz.

Öte yandan, yatırım yapmayı düşünüyorsanız ancak yönetimi karmaşıklaştırmak istemiyorsanız roboadvisors iyi bir seçenektir. Otomatik yöneticiler, ilk adımlarınızı kolay ve güvenli bir şekilde atmanızı sağlar.

Yeni kripto para birimleri

Sanal para birimleri dünyası asla durmaz ve neredeyse her gün yeni teklifler ortaya çıkar; bunlar, bitcoinlere alternatif olmalarına istinaden altcoinler veya alternatif madeni paralar olarak bilinir. Bir önceki noktada en önemlilerinden bazılarını inceledik ve şimdi yeni kripto para birimlerine nasıl yatırım yapacağımızı göreceğiz.

Tıpkı şirket halka arzları olduğu gibi, kripto para birimlerinin de olgunlaşması var. Bunlar sözde ICO veya İlk Madeni Para Arzı ve borsadaki yatırımcının halka arzı veya piyasa çıkışlarını toplayan IPO’yu hatırlatacağı ve İspanyolca’da halka arz olarak adlandırılan IPO’lardır.

ICO’lar, iş projelerini finanse etmek için kullanılır ve yeni sanal para birimlerinin doğuşuyla sonuçlanır.

Kripto para birimleri ile para kazanmak mümkündür, ancak hangisine bahse gireceğinizi ve nasıl yapacağınızı bilmelisiniz. Bu anlamda kripto para birimleri ile ticaret yapmaktan sanal para madenciliğine kadar kripto paralara yatırım yapmanın farklı yolları vardır.

2021’de yatırım yapmak için en iyi kripto para birimleri

2021’de en karlı kripto para birimleri hangileriydi? Hangilerinin piyasa değeri daha yüksek (cari fiyat x ödenmemiş arz)? Listelerin tamamını Coinmarketcap gibi sitelerde görebilirsiniz.

 • Bitcoin: 1.126.003.150.905 Dolar
 • Ethereum: 497.355.012.423 $
 • Binance Coin: 94.714.099.542 $
 • Tether: 73.800.274.945 $
 • Solana: 65,404,281,505 dolar
 • Cardano: 61.377.488.814 $

Kaynak: CoinmarketCap. 17 Kasım 2021 itibariyle piyasa değeri.

 • Axie Infinity, geçen yıl +22880,60% kârlılık elde etti.
 • Kadena, geçen yıl +% 13402,52 karlılık elde etti.
 • Fantom, geçen yıl +% 12.618.80 karlılık elde etti.
 • Solana, geçen yıl +% 11.599.86 karlılık elde etti.
 • Sandbox, geçen yıl +% 8770,57 kârlılık elde etti.
 • Poligon, geçen yıl +%8498,01 kârlılık elde etti.

Bir cevap yazın