Devralma: Ubisoft açgözlülüğü körüklüyor

Ubisoft , satın alınacak bir sonraki büyük yayıncı olacak mı? Henüz bir şey yapılmadı ama talipler eksik değil.

Son aylarda birleşmeler ve satın almalar arttı. Microsoft böylece Bethesda’yı ve ardından Activision-Blizzard-King’i teklif etti. Sony , Bungie ile karşılık verdi . Take Two ve Electronic Arts sırasıyla Zynga ve Codemasters’ı ele geçirdi.

O zamandan beri herkes satın alınacak bir sonraki stüdyonun / yayıncının ne olacağını merak ediyor. Ve tahmin oyunlarında en çok Ubisoft ismi karşımıza çıkıyor.

Ubisoft’u kim satın almak ister?

Geçen hafta sonu her şey değişti. Bloomberg , birkaç yatırım fonunun Ubisoft’a yaklaştığını belirten bir makale yayınladı. İki isimden bahsediliyor: KKR ve Blackstone . Teklif gelmezdi ama herkes dosyayı dikkatle incelerdi.

Buna paralel olarak Kotaku , dahili olarak birçok kişinin bir devralmanın yolda olduğuna inandığını söylüyor. Amerikan sitesi, Fransız yayıncının nefessiz kaldığını öne sürüyor. Değerlemesi yıllar içinde düştü; kilit kişiler gemiyi terk etti; yaklaşan Assassin’s Creed ve Ghost Recon dahil olmak üzere bazı projeler geride kalıyor…

Ubisoft ise bu söylentiler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Ubisoft’un değeri ne kadar?

Bu Pazartesi itibariyle, Ubisoft’un piyasa değeri yaklaşık 4,7 milyar avro. Bu, bunu karşılamak için ödemeniz gereken miktar hakkında bir fikir verir.

Yukarıda belirtildiği gibi, Fransızların değeri zaman içinde keskin bir şekilde düştü. Bugün bir hissenin değeri 42€ ise, 1 Ocak 2021’de 79€ civarındaydı. 2018 yazında 100 € sınırını bile aşmıştı; yani o zamanlar Ubisoft’un değeri iki kat daha fazlaydı.

Karşılaştırma yaparsak, CD Projekt şu anda 2,8 milyar avro, Capcom ise 6 milyarı aştı.

Ubisoft’u satın almanın anlamı nedir?

Dünya çapında 20.000 çalışanıyla Ubisoft devasa bir şirkettir; Electronic Arts ve Take Two’nun birleşiminden daha fazlası .

Ubisoft’un harika bir oyun kataloğu var. Yayıncı, Rainbow Six, Ghost Recon ve The Division dahil olmak üzere tüm Tom Clancy’s serisinin haklarına sahiptir. Aynı zamanda Far Cry, Watch Dogs ve Assassin’s Creed destanlarının da yazarıdır. Ayrıca Rayman, Rabbids ve Just Dance’in de arkasındadır. Son olarak, Star Wars veya Avatar gibi üçüncü taraf lisansları üzerinde çalışıyor.

Ancak Ubisoft da oyunlarını piyasaya sürmekte zorlanan bir stüdyo. Skull & Bones, Beyond Good & Evil 2, Roller Champions ve diğer Prince Of Persia: Remake yıllar önce duyurulmuştu…

Ubisoft birkaç aydır oldukça sessiz. Söylentiler , Fransız’ın gelecek planlarını detaylandıracağı gelecekteki bir olaya işaret ediyor. Bahsedilen oyunlar arasında bir sonraki Assassin’s Creed, The Crew veya Splinter Cell (remake); Listede oynaması ücretsiz The Division Heartland, Ghost Recon Frontline veya XDefiant’ın yanı sıra Immortals Fenyx Rising de yer alıyor… Kısacası yatırım fonlarının iştahını kabartacak gibi görünen büyük isimler… Parti.

About Mr.root

Check Also

Call of Duty Warzone 2, 2023’te PC, Xbox Series ve PS5’te Çıkacak

Call Of Duty oyunlarının geleceği hakkında konuşan Bloomberg, Warzone 2’nin varlığını ortaya çıkardı. Şu anki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu