Fas 10 Aralık 18:00 Portekiz

Portekiz, Cristiano Ronaldo’nun yedek kulübesinde başladığı maçta İsviçre’yi 6-1 yenip çeyrek final vizesi aldı. Hat-trick yapan Gonçalo Ramos ise yıldızını parlattı. Fas da İspanya gibi bir devi penaltı atışları sonucunda elemeyi başardı. Dünya Kupası’nda özellikle savunmada çok etkileyici performanslar ortaya koydular. Portekiz karşısına ise uzatmalara giden maçın ardından yıpranmış olarak gelecekleri bir gerçek. Farklı zaferle moralini iyice arttıran Portekiz’in galibiyetini değerlendireceğim.

Fas beklentilerin üstünde bir savunma performansı ile grubu lider bitirip son 16 turunda İspanya’nın rakibi olmuştu. İspanya karşısında da kalelerini iyi koruyup penaltılarla turu geçmişlerdi. Portekiz’de efsane isim Ronaldo yedek soyunuyor olsa da Fernandes, Ramos ve Felix gibi isimlerden ciddi katkı alıyor. Ön alanda çok üretkenler. Portekiz iyi savunma yapan rakibi karşısında kilidi açıp adını yarı finale yazdırabilir.

İspanya’yı seri penaltı atışları sonucunda eleyerek turnuvanın en büyük sürprizlerinden birine imza atan Fas yüksek direnciyle ön plana çıkan bir takım. O mücalede Ziyech’in bile savunmaya ciddi katkı verdiğini görmüştük. Müthiş bir işe imza attıklarını kabul etmek ve haklarını teslim etmek gerekir ancak Fas’ın iyi olduğu ölçüde İspanya’nın da kısır kaldığını düşünüyorum. Amaçsız pas oyunuyla bence rakibin işini kolaylaştırdılar. Turnuvanın en tecrübeli ekiplerinden İsviçre’yi farklı geçen Portekiz, geçtiğimiz organizasyonlardan farklı olarak bu sefer delici özelliğe sahip oyuncularının verimliliğiyle dikkat çekiyor. Genç santrfor Ramos’un müthiş oyununa Fernandes ve Felix de eşlik edince üçüncü bölgeye çok rahat geçebiliyorlar. Ben bu nedenle Fas’ın bu sefer daha fazla zorlanacağını ve Portekiz’in sürprize müsaade etmeyeceğini düşünüyorum.

Turnuvada Fas’ın dikkat çekici hikayesi devam ediyor. 4 maç sonunda kalelerinde yalnızca 1 gol gördüler. Savunma disiplinleri oldukça yüksek. Orta alanda Sofyan Amrabat’ın dirençli oyunu söz konusu. İspanya karşısında yüksek tempoda oynadılar ve iyi mücadele etmelerinin sonucunda tura uzandılar. Portekiz ise İsviçre mücadelesinde zoru kolaya çevirdi ve rakibini gole boğdu. Gonçalo Ramos attığı gollerle yıldızlaşan isim oldu. Portekiz’in 3.bölgede maçın gidişatını değiştirecek oyuncuları fazla, Fas’ın İspanya karşısında yıprandığını düşünüyorum. Galibiyete yakın taraf Portekiz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir