Gana 2 Aralık 18:00 Uruguay

Uruguay kazanıp Güney Kore’nin Portekiz karşısında puan kaybetmesini beklemek zorunda. Aksi sonuçlar da Katar’a veda edecekler. Gana potansiyelini oynadığı 2 maçta 5 gol atarak gösterdi. Mohammed Kudus, Ayew kardeşler ve İnaki Williams gibi etkili ayaklarla her takıma sorun çıkartabilirler. Uruguay kazanmak zorunda. Gana çok iyi hücum ediyor. Tahminim karşılıklı gol var.

3 puanlı Gana, 1 puanlı Uruguay ile berabere kaldığı taktirde, Güney Kore’nin 2 ya da 3 farklı kazanamaması durumda son 16’ya kalacak. Uruguay ise Güney Kore’nin Portekiz’i yenemeyeceğini varsayarsak, kazandığı taktirde son 16’ya kalacak. Ancak güven vermiyorlar. Gana çok etkili. Duran toplarda da başarılılar. Bir gol bulmalarını bekliyorum.

Gana açısından oldukça anlamlı bir maç. 2010’da yarı finale yükselen ilk Afrika takımı olmaya çok yaklaşmışken Suarez topu çizgiden eliyle çıkarmış; devamında Gana penaltı atışından yararlanamamış ve seri penaltı atışlarıyla kupaya veda etmişti. Güney Kore, Portekiz’i yenemediği takdirde beraberlik üst tur için yeterli olacak. Hatta averaj hesabına göre Güney Kore yense dahi şansları olabilir. Öte yandan ben şu ana kadar Kudus önderliğinde hücumda çok renkli bir takım olduklarını düşünsem de Uruguay’a karşı beraberliğe oynayarak sonuç alma ihtimallerini düşük görüyorum. Taktiksel anlamda çok istikrarlı bir ekip değiller. Turnuvanın en büyük hayal kırıklıklarından biri olan Uruguay artık son kozlarını oynuyor. Ben oyun stili anlamında Gana’ya daha ters gelebileceklerini düşünüyorum. Özellikle orta saha savaşını kazanarak ipleri ellerine alabilirler. Önerim, Güney Amerika temsilcisi için ilk yarıda 0.5 gol üstü.

Gana, hem oyun disiplini hem de fizik kalitesi ile Güney Kore karşısında 3-2’lik bir galibiyet aldı. Atletizmi ve oyun temposu ile rakiplerini zorlayan Gana’nın gruptan çıkma ihtimali hala devam ediyor. Uruguay ise Güney Kore karşısında sıkı savunmayı aşamazken, Portekiz karşısında da oyun temposunu yukarı çekemedi ve rakip yarı alanda top tutmakta zorlandı. Cavani’nin son olarak teknik patron Diego Alonso’yu sert bir dille eleştirmesi ise Uruguay’ın turnuva içindeki kimya uyuşmazlığını gösterir nitelikte. Gana’nın oynadığı iki karşılaşmada da 1.5 gol üstü barajını aşmasından yola çıkarak bu karşılaşmada da gol bulmasını bekliyorum. Ev sahibi 0.5 gol üstü tercihini sizlere öneriyorum.

Gana turnuvanın ilk iki maçında aldığı gollü sonuçlarla dikkat çekti. İlk maçta Portekiz’e zaman zaman zor anlar yaşatmalarına rağmen kaybetmişlerdi. Sonrasında ise Güney Kore’yi çok da etkili oynayamamalarına rağmen yenmeyi başardılar. İlk iki maç sonunda savunmaları güven vermezken, hücumda bir şekilde üretmeyi başardılar. Uruguay ise ilk iki maçında golle tanışamadı. Grubun son sırasında olmalarına rağmen bu maçı kazanmaları halinde gruptan çıkma şansları var. Her iki takımdan da gol bekliyorum.

Gana, bu turnuvada, rakibi oynatmamaya çalışan değil de, kendileri oynamaya çalışan takım izlenimi vermeye devam ediyor. Oynadıkları maçlarda gollere şahit olduk. Tempoları yüksek ve atletler. Uruguay’ın ise kazanmaktan başka çaresi yok. Üretkenlikten uzaklar. Hücum hattında skor beklenilen isimlerden yeterli katkı gelmiyor. Buna rağmen Portekiz karşısında pozisyona girmeyi başardılar. Puan da çıkarabilirlerdi. Bu kritik mücadelede her iki takımda skora eşlik edebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir