İşletmeniz için Fintech Geliştiricileri İşe Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Temel Hususlar

26 Ocak 2022

Bir fintech şirketi kurmayı düşündüyseniz, şimdi bunu yapmak için harika bir an. EY’ye göre, fintech’in küresel olarak benimsenme oranı 2019’a kadar %64’e yükseldi. İstatistiklerin birçok sektörün geleneksel finansal hizmetlerden yazılım alternatiflerine geçtiğini gösterdiği düşünüldüğünde, bu pek şaşırtıcı değil. Örneğin, dijital bankacılık işinin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 4,3 milyar dolar değerinde olması bekleniyor.

İster bir iş kurmayı düşünüyor olun, ister halihazırda bir işletmeniz varsa, yetkin fintech geliştiricilerine ihtiyacınız olacak. Yukarıda belirtilen rakamlar göz önüne alındığında, bu mühendisler öngörülebilir gelecekte büyük talep göreceklerdir.

Özellikle işe alım ortamında yeniyseniz, firmanız için uygun finansal geliştiricileri bulmak ilk başta zor görünebilir. Ancak, güvenilir veriler ve yetkin tavsiyelerle tüm süreç sorunsuz hale getirilebilir. Fintech geliştiricilerini işe alırken size yardımcı olmak için eksiksiz bir işe alım kılavuzu oluşturduk . Bu yüksek eğitimli kişiler, hizmetleri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bir Fintech Geliştiricisinin Sahip Olması Gereken Beceriler Nelerdir?

Ekibinizde bir fintech geliştiricisine ihtiyacınız olacağına karar verdikten sonra, sıfırdan bir işe alım süreci başlatmanız gerekir. İş kabul etmeye ve aramaya başlamadan önce, şirketinizin ihtiyaçlarını belirlemelisiniz. Her fintech geliştiricisi işinize ve sektörünüze uygun olmayabilir.

Bu sorular, şirketiniz için ihtiyaç duyduğunuz fintech mühendisi türünü belirlemenize yardımcı olabilir:

 • Yeni işe aldığınız kişi için ne kadar iş tecrübesi gerekiyor?
 • Hangi pozisyonları doldurmayı umuyorsunuz?
 • Kaç fintech geliştiricisi işe almayı planlıyorsunuz?
 • İşe alma bütçenizin boyutu nedir?
 • Bu geliştiricilerin kaç tanesi genç, orta veya kıdemli?

Bu sorulara iyi yanıt verip vermediğinizi kontrol edin. İdeal finansal programcınızı hayal etmek için biraz zaman ayırın. İdeal başvuru sahibi, zihinsel imajınıza uymalı ve aşağıda özetlenen teknik ve yumuşak yeteneklere sahip olmalıdır.

Teknik beceriler

Fintech çalışanlarınızın aşina olması gereken kütüphaneleri, kodlama dillerini, uzmanlık uzmanlığını ve çerçeveleri anlamak, görüşme sürecinde gerekli bir adımdır. Bu, doğrudan tasarlamalarını istediğiniz yazılım türüyle ilgilidir. Örneğin, yeni işe aldığınız kişinin bir kripto platformu oluşturmasını istiyorsanız, kişinin blok zinciri teknolojisi konusunda bilgili olduğundan emin olmalısınız.

İkinci adım, bir ön uç geliştirici mi yoksa arka uç geliştirici mi işe alacağınıza karar vermektir. Ön uç geliştiriciler, harika bir kullanıcı deneyimi sağlamak için tasarımı koda dönüştürmekten sorumludur. Esasen bir tasarımı koda dönüştürürler. Ön uç geliştiriciler, görevlerini etkin bir şekilde yapabilmek için aşağıdakilerin farkında olmalıdır: porno gratis

 • Uygulamalar ve web siteleri birkaç tarayıcı ve cihazda nasıl test edilir?
 • Daha hızlı sayfa yükleme süreleri sağlamak için WPO (web performans optimizasyonu) kullanılır.
 • ReactJS, AngularJS, Bootstrap, jQuery ve Ember gibi çerçeveler ve kitaplıklar kullanılır.
 • Python, Basamaklı Stil Sayfaları (CSS) ve Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML), programlama dillerinin (HTML) örnekleridir.
 • Uygulama Kodunu İzlemek için Sürüm Kontrol Sisteminden Nasıl Yararlanır

Öte yandan, Backend geliştiricisini işe aldığınızda, kullanıcıların görmediği uygulama geliştirme yönünü kontrol ederler. Arka uç, uygulama geliştirme süreci için kritik öneme sahiptir çünkü ön uç onsuz çalışamaz. Arka uç geliştiricilerinin PHP, Node.js, Java ve Scala gibi ana arka uç dillerini sağlam bir şekilde anlamaları gerekir. Sunucuları, uygulama programlama arayüzlerini (API’ler), veritabanlarını, temel uygulama işlevselliğini ve daha fazlasını tasarlamaktan ve yönetmekten sorumludurlar. Ayrıca şunları yapabilmelidirler:

 • Bilgiler MongoDB, MySQL ve PostgreSQL gibi veritabanlarında saklanmalıdır.
 • Geleneksel ve ilişkisel olmayan veritabanlarını (SQL ve NoSQL) kullanın.
 • Kullanıcı isteklerini işlemek için sunucular oluşturun.
 • API’ler yapın
 • Liste işlevleri ve dizi işlemleri gibi veri yapılarını yapın ve kullanın.

Hassas Yetenek

Hangi teknik yeterliliği aradığınızı belirledikten sonra, potansiyel adaylarınızın sosyal becerilerini göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Tüm fintech çalışanları genel olarak aşağıdaki sosyal becerilere sahip olmalıdır:

İletişim yetenekleri: Bir ekibin parçası olarak çalışacakları için, yeni çalışanınızın mükemmel iletişim becerilerine sahip olması gerekir. İyi iletişim becerileri ekip ruhunun gelişmesine katkı sağlayacak ve çatışma olasılığını azaltacaktır.

Problem çözme yetenekleri: İdeal fintech geliştiriciniz, ortaya çıkan zor sorunları çözebilmelidir.

Uyarlanabilirlik: Her yazılım geliştiricisi, beklenmedik senaryolar ve beklentilerle başa çıkabilecek kadar çok yönlü olmalıdır.

Proaktiflik: Ne yapması gerektiği söylenmeden çalışabilen bir finansal geliştiriciyi işe almak istiyorsunuz. Proaktif ekip üyeleri işleri daha hızlı tamamlayabilir ve sorunların oluşmasını önleyebilir.

Fintech Geliştiricileri İçin Mülakat Soruları

Tüm bu prosedürlerin ardından, seçeneklerinizi seçmek ve sınırlamak için son görevle karşı karşıya kalacaksınız. En iyi adaylarınızla yapacağınız görüşmeler, yalnızca bir aday seçmenize yardımcı olacaktır, bu yüzden onları olabildiğince bilgilendirici hale getirin.

İşte potansiyel müşterilerinizin bilgilerini test etmenize ve becerilerini belirlemenize yardımcı olacak bazı sorular:

 • Son zamanlardaki en ilginç fintech gelişimi nedir? Niye ya?
 • Hangi kodlama dilini tercih edersiniz? Niye ya?
 • Karşılaştığınız bir fintech sorununu bize anlatın. Çözmekte başarılı oldunuz mu? Eğer öyleyse, nasıl?
 • Neden fintech’te çalışmalısınız?
 • Bu pozisyon için kısa vadeli hedefleriniz nelerdir?
 • Neden bizim için çalışmak istiyorsunuz?

Bir cevap yazın