Japonya 5 Aralık 18:00 Hırvatístan

Almanya ve İspanya maçlarının ilk yarılarını mağlup kapamasına rağmen kazanmasını bilen ve lider olan Japonya, ikinci turda Hırvatistan ile karşılaşacak. Belçika ile 0-0 berabere kalarak ikinci olan Hırvatistan iyi durumda değil. Lukaku’nn inanılmaz golleri kaçırması nedeniyle buradalar. Japonya’dan gol bekliyorum ama onlar da her maçta gol yediler. Karşılıklı gol denenir.

Hırvatistan son maçta Belçika karşısında ihtiyacı olan 1 puanı alırken şanslıydı. Belçika’da oyuna sonradan giren Lukaku gününde olmuş olsa kalan maçları evlerinde izleyeceklerdi. Önce Almanya ardından tartışmalı bir golle İspanya’yı yenen Japonya sürpriz bir şekilde grubunu lider tamamladı. Hücum oyuncusu Ritsu Doan çok formda. Hırvatistan aksayn savunması ile güven vermiyor. Almanya ve İspanya’ya 2’şer gol atarak kazanan Japonya yine skor üretebilir. Tahminim karşılıklı gol var.

Grup aşamasında en dikkat çeken ekiplerin başında gelen Japonya; hem İspanya hem de Almanya’yı geriden gelip devirerek lider olurken Kosta Rika’ya yenilmişti. Özellikle kontralarda çok etkili olabilen Asya temsilcisi maçtan asla kopmayan, mücadele gücü yüksek bir takım ama oyun istikrarları yok. 90 dakika içerisinde bireysel performansların da etkisiyle keskin iniş ve çıkışlar yaşayabiliyorlar. Bu karşılaşmada savunmacı Itakura cezası nedeniyle forma giyemeyecek. Hırvatistan’da sol bek Borna Sosa son antrenmanlarda yer almadı. Şu ana kadar yetersiz göründü ancak onun yokluğu, stoperde takımın belki en önemli silahı Gvardiol’un sola kaydırılmasına yol açarak daha büyük zaafiyete sebebiyet verebilir. Kart sınırındaki Lovren’in de ekstra dikkatli olması gerekecek. Japonya çabuk oyuncularıyla Hırvat savunmasını zorlayabilir ama 90 dakika sonunda sahadan galibiyetle ayrılmaları da kolay olmayacaktır. Normal sürede karşılıklı goller bekliyorum.

Japonya, on sene önce temellerini attıkları gelişim planının meyvelerini toplamaya başladı. Grubunda İspanya ve Almanya’yı 2-1’lik galibiyetlerle geçen Japonya, oyun içindeki sürati, kontra ataklardaki az hatayla oynama biçimi ve fiziksel temastan kaçınmayan oyunu ile fark yaratıyor. Hırvatistan ise durağan başladığı turnuvada grubunu beş puan toplayarak ikinci sırada tamamladı. Hırvatistan’ın bu turnuvada yaşadığı en büyük problem rakip yarı alanda savunmaları rahatsız eden ve ön bölgede top tutabilen bir santraforunun olmaması. Japonya turnuvanın favori takımlarının ikisini grup maçlarında yenerek grubunu lider tamamladı. Japonya’nın grup maçlarındaki oyun disiplinin bu karşılaşmada da devam etmesini bekliyorum ve maç genelinde en az bir gol atacaklarını düşünüyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir