Linux VPS Web Hosting için İpuçları Sağlık ve Bakım

26 Şubat 2022

İşletmeler ve bireyler genellikle web sitelerinin barındırıldığı web barındırma sunucularını korumanın önemini gözden kaçırır. Bu, işletmelerinin verimli ve sorunsuz bir şekilde işlemesini istiyorlarsa çok önemlidir. Sunucunuzun düzenli olarak bakımını yapmak çok önemlidir. Her şeyin güvenli ve güncel olduğundan emin olarak birçok sorunun önüne geçebilirsiniz. Sadece Linux VPS barındırma hizmetlerini seçmek yeterli değildir . Sistemlerin de uygun şekilde bakımının yapılması gerekir. Bunlar, sunucularınızı en iyi durumda tutmak için bazı ipuçları.

Yedeklemeler

Bir sistem arızası durumunda, sunucularınızda saklanan tüm önemli veriler için yedeklemeler gereklidir. Bu yedeklemeler, sunucularınızda herhangi bir büyük veya küçük değişiklik yapmadan önce yapılmalıdır. En küçük değişiklik bile kesintiler veya gecikmeler gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. salt likit

Bunlar, düzenli bir programa göre veya programlanmış içerik değişiklikleriyle birlikte gerçekleştirilmelidir. Yedeklemeleri kullanarak sayfaları önceki sürümlerine geri yükleyerek istenmeyen değişiklikleri geri alabilirsiniz. Uzmanlar, veri kaybını önlemek için verilerin Linux VPS sunucusundan başka bir yerde saklanmasını tavsiye ediyor. Sunucu yeniden yapılandırıldığında, tüm yedekler silinir. Depolama sunan bir VPS sağlayıcı seçmeniz önemle tavsiye edilir.

güncellemeler

Her sistem güncel tutulmalıdır. Bunlar olmadan, web tabanlı uygulamalarınız ve programlarınız savunmasız kalacaktır. Bu, programda kararsızlığa neden olabilir. Birçok danışman, kararlılığı sağlamak için sunucu yazılımının güncel tutulmasını önerir.

Linux VPS ile uyumluluğu sağlamak için herhangi bir yeni ürünü kurmadan önce talimatları okumak önemlidir.

Şifreler

Bu parolalar, web sitelerini ve sunucuları korumak için hayati önem taşır. Bunların hepsi iyi şifre kombinasyonlarıdır:

Büyük ve küçük tüm harfler, rakamlar ve özel karakterler kabul edilebilir. Ancak, parolaların kırılmasını zorlaştırdıkları için daha fazla simgeye sahip olmak daha iyidir.

Sözlükten kelimeler kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, bir dizi rastgele sayı ve harf kullanın.

Anti-Virüs

Linux VPS sunucularının amacı ne olursa olsun, sistemi ve işi etkileyebilecek kötü amaçlı yazılımlara, casus yazılımlara ve virüslere karşı korunmaları gerekir. Sunucu güvenliğini sağlamak için her bilgi ve tüm yazılımlar bir anti-virüs programı ile kontrol edilmelidir. Potansiyel risklere karşı korunmak için bu yazılım güncel tutulmalıdır.

Anahtar/pem Dosyalarını kullan

Linux, herhangi bir terminalden uzaktan oturum açmaya izin verir. Bu ağlar başlangıçta süper bilgisayar ve uzak istemci kurulumlarıydı. Bağımsız sunucular yalnızca apache’yi çalıştıracak olsaydı, bu en iyi fikir olmayabilirdi.

Komut satırı veya Putty gibi bir terminal aracılığıyla normalde SSH kullanarak sisteminizde oturum açarsınız. Sisteminizde oturum açmak için bir anahtar dosyasına ihtiyacınız olacak.

PEM dosyası olarak da bilinen bir anahtar dosyası, programlar tarafından oturum açmak için kullanılan uzun bir parola dosyasıdır. Kullanıcı adı-parola kombinasyonunun insan kimlik doğrulama sistemini daha güçlü bir şeyle değiştirir. Sözlük saldırıları, genellikle insan tarafından okunabilen parolalarla mümkündür. İnsanların çocuklarının doğum günlerini okunamaz hale getirmenin pek çok yolu vardır.

Sunucu sağlığı ve bakımı, bir web sitesine sahip herhangi bir şirket için çok önemlidir. Bu adımlar, önlenemeyecek sistem sorunlarına ve güvenlik risklerine yol açabilir.


Bir cevap yazın