Test: Horizon Forbidden West (PS5/PS4) – Aloy Superstar

Bu devam filmini tasarlamak Guerrilla’nın beş yılını aldı. Beş yıl uzun bir süre. Ancak bir oyun geliştirmek çok uzun. Özellikle de bu Hollanda stüdyosu gibi devasa emelleriniz olduğunda. Açık bir dünya tasarlamak, malzeme ve insan olmak üzere çok fazla kaynak gerektirir. Aynı zamanda bir uzatma olduğunu, PS5’in gelişini ve Covid-19’u da unutmuyoruz. Horizon Forbidden West’i yaratmak çok zaman aldı, çok fedakarlık yaptı. Ama belki de bu kadar büyük bir oyunu piyasaya sürmenin bedeli buydu. 2022’nin bu seneki en iyi ismi olur mu bilemiyoruz. Öte yandan ciddi bir aday olacağı da kesin.

Yasaklanmış Batı

İlk bölümün ifşaatlarından sonra Aloy batıya gitti. Aradıkları cevaplar nerede? Tüm tehlikelerin olduğu yerde. Horizon Forbidden West doğrudan bir devam filmi. Zero Dawn’ın kaldığı yerden devam ediyor. Ve herkesin geçmiş olayları hatırladığını varsayar.

Giriş biraz karışık. Aloy’un temel bilgileri yeniden öğrendiği 2 saatlik bir eğitim. Bu belirgin tırmanış ve bu manyetik sıçramalar var; ayrıca bu çift kullanımlı kıskacı nasıl yöneteceğimizi de öğreniyoruz. Metal plakaları kaldırmanıza veya kancalardan çıkarmanıza olanak tanır. Ayrıca biraz sızma ve okçuluk savaşı var. Ve en önemlisi uzun sohbetler.

Aloy’un pek çok müttefikinden ikisi.

Horizon Forbidden West hemen işin özüne iniyor. İlk yapıtla ilgili birçok isim ve referans sallıyor. Dawn Zero’yu ve dünyanın bu sonunu yaratan insanlara geri dönüyor. Ve tabii ki, her şeyi unuttuğunda, bu biraz zor. Oyun ayrıca Dünya’yı yeniden şekillendirmekle görevli yapay zekalarla da ilgileniyor. Her yöne gidiyor, dayanmak zorundasın. Ve buna bilimkurgunun bir bölümünü ekliyoruz; 3000 yılında geçen bir başlık için mantıklı.

Anlatacak çok şeyi olan bir başlık

Çabuk, her şey yerine oturdu. O zaman meseleleri daha iyi anlarız. Kırmızı iplik açık ve isteğe bağlı diyaloglarla hikayenin derinliklerine inebiliriz. Bu, belirli toprakları etkileyen korkunç bir hastalık etrafında dönüyor. AI Gaia, bu kötülüğe bir çözüm bulduğunu düşünüyor. Ancak ufukta başka tehditler beliriyor.

Yasak Batı’da birkaç hikaye iç içe geçiyor. Anlatım açısından oyun çok yoğun, çok zengin. Her seferinde konuşkan karakterlerle bu dev kadro gibi. Amaç, herkese anlam vermek ve neden yardıma ihtiyaç duyduklarını açıklamaktır.

Yan hikayeler lehine ana olay örgüsünü kolayca atlayabilirsiniz. Bu vahşi topraklarda her zaman yapacak veya keşfedecek bir şeyler vardır. Zorluklar, küçük bulmacalar, alınacak nesneler, yenilecek canavarlar… Keşif, muhteşem manzaralarla ödüllendirilir; deniz dibini bile ziyaret edebilirsiniz ama bu pek sömürülmez.

Oyun sürekli olarak harika manzaralar sunuyor.

Ancak tüm bunlar ortak noktamızla bir çelişki yaratıyor; zamana karşı bir tür yarış ama çoğu zaman ondan yüz çevirmek istiyoruz. Aynı tarzda, önemli karakterlerin yeniden ortaya çıkmasının bu kadar uzun sürmesine üzüldük; hızla tanıtılırlar ve sonra buharlaşırlar.

Uzmanlaşma anlayışı

Pek çok ara sahne bu macerayı noktalıyor. Bunlar öncekinden daha ritmik. En ufak bir yan görev, gerçek zorlukları olan bir göreve dönüşür. Ancak birkaç kez, kaçamak bakışlarla şaşırdık; kimse birbirinin gözlerine bakmaya cesaret edemiyor. Sahneleme muhteşem ve bazı pasajlar yüce.

Her seferinde birilerine hizmet vermek söz konusudur. Daha sonra büyük ödüller getiren çekmeceli görevlere tanık oluyoruz. Çok fazla DP, bazen silahlar, nadiren zırh ve her zaman beceri puanları kazanırsınız. Aloy böylece güçte artabilir. Pasif veya aktif teknikleri öğrenir; verimlilik ve ölümcüllük kazanır. Her biri bir oyun tarzına adanmış toplam 6 ağaç vardır: avcı, tuzakçı, savaşçı vb.

Horizon Forbidden West’teki yeni yaratıklardan biri olan Serpent-Robot.

Bu devam filmi açıkça revize edilmiş bir savaş sunuyor. Düşünmekten çok eylem vardır; incelikten daha fazla refleks. Yasak Batı, çok sayıda yeni yaratık sunar. Heybetli, etkileyicidirler. Farklı özelliklere sahiptirler; varyasyonlar da vardır. Ve hepsinden önemlisi, çok daha agresif ve huzursuzlar.

Yükseltilmiş cephanelik

Ruloda ustalaşmak hayatta kalmak için çok önemlidir. Bazı canavarlar, aşırı güçlü saldırılarla yakın dövüşü tercih eder. Diğerleri uzaktan ateş etmeyi tercih eder. Dövüşler dinamik, her yerde patlıyor; Bir dino-robotun şarjından sonra ağaçların çöktüğünü görmenin her zaman çok az etkisi olur.

Bundan kurtulmak için hedefi analiz edip zayıf noktalarını hedefliyoruz. Hatta bazen sırtınıza yerleştirilmiş silahlardan birini kancadan bile çıkarabilirsiniz. Ve tabii ki, bunu ona karşı kullanabiliriz.

Çevremizi gözlemlemek de ilginçtir; bu nedenle taşların heyelan yaratabilecek mekanizmalar vardır. Ancak çoğu zaman yalnızca ekipmanımıza güvenebiliriz. Bu da yukarı yönlü revize edildi. Patlayıcı, zehirli, alevli, su, plazma, buz okları var… Farklı yay türleri de var. Hatta ciritler, arbaletler, sapanlar, disk atıcılar…

Aloy, yakalayabildiği yüzeyleri görüntüleyebilir.

Teklif tamamlandı ve tuzaklar eklenebilir. Bir hedefi hareketsiz kılmak veya elektrikli kabloları germek kağıt üzerinde hoştur. Gerçekte, karmaşıktır. Bunları konuşlandırmak zaman alır ve birden fazla düşmanla karşı karşıya kalındığında çok zordur. O zaman kaba kuvveti konuşturmak daha iyidir.

Bu amaçla, bu devam filmi, ağır hasar veren benzersiz saldırılar ekler; Ayrıca, birkaç uzun saniye boyunca istatistiklerini artırmak için bir Süper görünümüne dikkat çekiyoruz. Ama her şeyden önce, devrimini gerçekleştiren perçindir.

düşman topraklar

Horizon Forbidden West’te dinozorlarla savaşıyoruz ama sadece değil. İnsanlara karşı çatışmalar çoktur. Bu döneklerin palaları, yayları, kalkanları ve bazen binekleri vardır.

Aloy artık farklı kombinasyonlara erişebilir. Çekimler daha çeşitlidir ve güzel şeylere izin verir. Ancak kamerayı rakibinize kilitlemeniz mümkün değil. 1’de olduğu gibi başta can sıkıcı oluyor sonra alışıyorsunuz.

Savaş, Horizon’un kalbidir. Harikalar, tatmin ediciler. Bu robotlar görkemli, görkemli. Orantısız bir büyüklükleri, on kat güçleri var. Forbidden West, ultra dinamik aksiyona sahip harika bir oyundur ve belki de yeterince taktiksel değildir. Birkaç düşmanla karşı karşıya kalındığında, başlıktan küçük bir taslak yönü ortaya çıkıyor. Bazen sağdan sola sallanıyoruz ve her şey okunabilirlikten yoksun. Bitki örtüsünün çok yoğun olduğu ve kaçınılmaz olarak biraz aleyhimize oynadığı söylenmelidir.

Dönekler ve bineklerinden bazıları.

Horizon haritası çok büyük. Onu geçmek için bir dino-robot’a tırmanabilir veya hızlı seyahat kullanabilirsiniz. Bu haritada plajlar, dağlar, çöller, cangıllar, ormanlar, kıraç alanlar… Her yerde çılgınlığın sınırında bir ayrıntı dikkati var. Manzaralar yüce, panoramalar büyülü. Sanatsal olarak oyun dokunulmazdır. Teknik olarak, nesiller arası olduğunu düşünüyoruz. Güzel, çok güzel ama yeni neslin daha iyisini yapabileceğini biliyoruz. Bu bağlamda, PS5 iki mod sunar: biri çözünürlüğü, diğeri akıcılığı (60FPS) destekler. Her şey konforla ilgili.

En iyi ihtimalle Sıfır Şafak

Gerilla muazzam bir iş çıkardı ve pek çok küçük hata bulmamız şaşırtıcı değil. Birçoğu son günlerde bir yama ile düzeltildi. Diğerleri – siyaha dönüşme gibi – hala mevcuttu; hatta onları çoğaltmayı başardık.

Bu küçük endişelerin uzun süre devam etmeyeceği varsayılır. Öte yandan, bu birkaç görünmez duvarda veya hassasiyetten yoksun bir tırmanışta bu kadar iyimser olmak zor. Aloy çıplak elleriyle kayalıklara tırmanabilir, ancak bazen basit bir tahta direği kapmak onun için çok fazla çaba gerektirir.

Hikaye anlatımında, aksiyonda veya keşifte, burada burada birkaç gariplik var. Oyun daha az titanik değil. Büyük içeriğe sahip devasa bir başlık. Bitiş kredileri için yaklaşık 30 saat ve %100 için en az iki katına kadar sayın.

Horizon Forbidden West, gişe rekorları kıran, gişe rekorları kıran her şeye sahiptir. Ama her şeyden önce Zero Dawn’ın devamı niteliğindedir. Dizi bu bölümle rotasını geçmiyor; devrim yoktur. Kancası ya da deniz dibi gibi, hoş eklemeler ama çok önemli değil.

Bunun yerine Gerilla her şeyi iyileştirmeye, her şeyi iyileştirmeye çalışır. Başlıktan iyi yapma arzusu, bariz bir cömertlik çıkıyor. Bazen biraz fazla saçıyor ama parlamayı asla unutmuyor.

Horizon Forbidden West, Guerrilla Games tarafından geliştirildi ve Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlandı. Oyun 18 Şubat’ta PS4 ve PS5’te mevcut. Bu Horizon incelemesi, PlayStation 5. PEGI 16’da yapılmıştır.

About Mr.root

Check Also

Call of Duty Warzone 2, 2023’te PC, Xbox Series ve PS5’te Çıkacak

Call Of Duty oyunlarının geleceği hakkında konuşan Bloomberg, Warzone 2’nin varlığını ortaya çıkardı. Şu anki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu