Uluslararası öğrenciler için Almanya’da konaklama

21 Ocak 2022

Her yıl Almanya’da eğitim görmek için gelen 4.000’den fazla uluslararası öğrenciyle (ve bu sayı artıyor), geldiğinizde nerede yaşayacağınızı bilmeniz hayati önem taşıyor. Hem eğitiminiz hem de boş zamanlarınız için konaklamaya ihtiyacınız olacak . Bu blog yazısı, mevcut konaklama türleri, ne kadara mal oldukları ve onlardan ne bekleneceği hakkında genel bir bakış sunar. Ayrıca vizeler ve çalışma izinleri hakkında önemli bilgiler içerir! 

Uluslararası öğrenciler, Almanya’da mevcut olan farklı konaklama türleri konusunda genellikle kafaları karışır. Hangi türün kendilerine en uygun olduğunu veya aylık ne kadara mal olduğunu bilmiyor olabilirler – bu blog yazısı bu soruları yanıtlamaya yardımcı olacak! Herkese uyan tek bir çözüm diye bir şey olmadığını anlamak önemlidir. Seçtiğiniz konaklama türü, kişisel tercihlerinize ve yaşam tarzınıza ve ayrıca ne kadar para ödeyebileceğinize bağlıdır. Bu blog yazısında, her tür için farklı konaklama türlerini, ilgili maliyetleri ve gereksinimleri ele almaya çalışacağım.

Nerede yaşayacağınızı seçmeden önce, tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun konaklama tipine karar vermelisiniz.

Uluslararası öğrenciler için 4 ana seçenek mevcuttur:

öğrenci yurtları ( yurtlar / paylaşımlı daireler ),

paylaşımlı daireler (bir apartman dairesinde paylaşımlı odalar),

ortak evler

ve özel konaklama.

(Not: Aşağıdaki fiyatlar, öğrenci anketlerinden elde edilen ortalama fiyatlardır. Konum, daire/daire tipi vb. bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.)

Öğrenci yurtları (“Wohnheime”)

Öğrenci yurtları (“Wohnheime”) genellikle üniversitelerde veya özel kolejlerde bulunur. Öğrencilerin kendi odalarına sahip olduğu ancak mutfak, banyo, oturma odası ve diğer tesisleri paylaştığı büyük binalardır. Her zaman şehir merkezinde bulunmazlar, bu nedenle üniversitenize ulaşmak için toplu taşıma ile birkaç durak seyahat etmeniz gerekebilir – ancak bu genellikle bazı üniversitelerde gerekli olan aylık toplu taşıma biletini ödemekten daha ucuzdur. Wohnheime tipik olarak her odada yaklaşık 4-6 öğrenci barındırabilir. Bu odalar genellikle mobilyalıdır ve internet erişimine sahiptir. Bu odaların kirası aylık 120 € ile 180 € arasında değişmektedir.

Paylaşımlı daireler

Paylaşılan dairelerde yerleşik özel mutfak ve banyoların yanı sıra internet erişimi bulunur. Bu konaklama türü genellikle şehir merkezinde veya üniversitelere yakın bir yerde bulunur, bu nedenle oraya yürüyerek veya bisikletle ulaşabilirsiniz. Paylaşılan daireleri bulmak Wohnheime’den daha kolaydır, ancak her zaman daha ucuz değildirler (özellikle kendi özel tesisleri olan bir oda istiyorsanız). Bu odaların kirası aylık 200 € ile 300 € arasında değişmektedir.

Ortak evler apartmanlardır

Ortak evler , her biri kendi mutfağı ve banyosu olan birden fazla odaya bölünmüş apartmanlardır . Bu benim kişisel favorim – Eğitimim sırasında bunlardan birinde yaşadım ve bir otel odasının tüm avantajlarına çok düşük bir fiyata sahip! Kendi yemeğinizi pişirebilir ve ev arkadaşlarınızla dilediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz. Her odanın genellikle kendi internet bağlantısı ve kablo TV’si vardır. Bu odaların kirası aylık 250 € ile 300 € arasında değişmektedir.

Özel konaklama

Kendi başınıza veya başka bir uluslararası öğrenciyle yaşamayı planlıyorsanız, özel konaklama harika bir seçenektir. Bu konaklama türü size bir oda, mutfak ve banyo sağlar – bunları kendiniz sağlamanız gerekir. Bazı şehirler/ülkeler, en az bir yıllık bir kiralama veya kiralama sözleşmesi imzalamanızı gerektirebilir. Bu odaların kirası aylık 300 € ile 500 € arasında değişmektedir.

Çözüm

Gördüğünüz gibi, Almanya’da uluslararası öğrenciler için birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Nereye gideceğinizi ve ihtiyaçlarınıza en uygun seçeneklerin hangileri olduğunu bilerek, yurtdışında eğitim görürken yaşamak için mükemmel yeri bulmak çok daha kolay olacaktır. Üniversitemizde konut bulma sürecinde ortaya çıkabilecek her türlü soruyu veya endişeyi cevaplama fırsatını çok isteriz.


Bir cevap yazın