YouTube Kanalının Reklamını Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

20 Ekim 2022

Neredeyse her marka, videolar aracılığıyla marka varlığını teşvik ederken YouTube’u dikkate alır.

Ancak anlamsız reklamları izleme sorunu bir şekilde YouTube’u sık sık izleyen herkesi etkiledi.

Kulağa can sıkıcı gelse de, YouTube kanalının reklamını yapmak önemli bir sorundur.

Günümüzde birçok kuruluş ve şirket, pazarlama kampanyalarını artırmak ve mal ve hizmetlerinin reklamını yapmak için YouTube reklamlarını kullanıyor.

Blogun ana konusu olan YouTube Kanalının reklamını yapmak artık ele alınacak.

Daha fazla ayrıntıya girmeden önce, YouTube Kanal Reklamcılığının neyle ilgili olduğunu anlamak çok önemlidir.

YouTube kanallarında reklam nedir?

Doğal olarak para kazanma amacı ile bir YouTube kanalı açtığınızda aklınıza ilk gelen şey reklam oluyor. Sonuçta, parayı getirecek olan bu.

YouTube kanallarında reklam vermek bu durumda önem kazanır.

YouTube reklamcılığına doğru yatırımı yaparak kanalınıza gereken desteği sağlayabilirsiniz. YouTube Reklamlarını kullanmak, daha ilgili tüketicilerle bağlantı kurmanıza ve onlara ulaşmanıza yardımcı olur.

Ek olarak, kanalınızın abone ve izleyici sayısını artırabilir, daha fazla insanı web sitenizi ziyaret etmeye ve satın alma işlemi yapmaya teşvik edebilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

YouTube Kanal Reklamcılığı Süreci Nasıldır?

YouTube, reklamcılığı olabildiğince basit hale getirmek için çaba gösterir. Tek yapmanız gereken kendi reklamınızı yapmak, ardından bir kampanya planlamak ve başarısını değerlendirmek. Burada yapmanız gerekenlerin daha ayrıntılı bir açıklaması var.

1. Kendi başınıza bir video reklam yapın

Bu reklamın şirketinizin veya kanalınızın USP’sini vurgulaması gerekir. YouTube’un basit araçları ve yetenekleri ile markanızı tanıtan bir video yapmak zor bir süreç olmayacak.

Markanıza ve işletmenize temel olarak yardımcı olacak bir reklam öğesi oluşturabileceğinizden emin olmak için YouTube’da en iyi uygulamalar, başarı öyküleri, kurallar vb. hazırdır.

Filminizi çekmek için kullandığınız ekipmanın pahalı olması gerekmez. Aynı özen, yüksek kaliteli dijital kameralara ve iyi çekilmiş bir cep telefonu videosuna da verilir.

2. Reklam kampanyasını oluşturun

reklam yapıldıktan sonra. Kampanya sırasında hedefleriniz uygun reklam biçimini, çekmek istediğiniz demografiyi ve son olarak bütçenizi seçmek olmalıdır.

YouTube, Google verileri yardımıyla reklamınızı ilgili ve ilgili kişilere en uygun zamanda gösterebilir. Ek olarak, potansiyel müşterilerinizin demografik özelliklerini belirleyebilir.

YouTube’da çok sayıda reklam stili mevcuttur. Tercihlerinize, hedeflerinize ve harcama limitinize göre markanız için istediğiniz formatı seçebilirsiniz.

Finansmanla ilgili olarak YouTube, istediğiniz sonuçları hemen hemen her bütçeyle elde edebileceğinizi ve ne kadar harcama yaptığınız üzerinde her zaman tam kontrole sahip olduğunuzu iddia ediyor.

3. Sonuçları takip edin

Reklam kampanyanızın başarısını izlemek, yürütmek kadar önemlidir. Kampanyaya harcanan zaman, emek ve paranın karşılığını alıp almadığını keşfetme hakkına sahipsiniz.

YouTube’un ücretsiz araçlarını kullanarak bir kampanyanın başarısını değerlendirebilirsiniz. YouTube’un ölçüm araçlarıyla dönüşümleri, analizleri, kitle erişimini, önemli verileri ve çok daha fazlasını izleyebilirsiniz.

YouTube Çifte Reklam ve diğer YouTube Reklam Biçimleri nedir?

Arka arkaya reklamlar veya reklam bölmeleri, YouTube’un çift reklam olarak adlandırdığı şeydir. Çift reklamlar, arka arkaya reklamlar veya reklam bölmeleri, bir video oynatılırken arka arkaya oynatılan iki video reklamcılığının terimleridir.

Genellikle bu, videonun atlanabilir veya atlanamayan reklamları etkinleştirildiğinde olur.

Arka arkaya iki video reklamı izlemek biraz can sıkıcı görünse de, tek amacının izleme deneyimini iyileştirmek olduğunu size garanti ediyoruz.

Daha uzun filmler ve videonun sonraki bölümlerinde izleyenler için çift reklam, ek kesintileri durdurabilir.

Çift reklamlarla ilgili en güzel şey, herkesin kazanmasıdır – izleyiciler, içerik üreticileri ve reklamcılar.

Buna inanıyoruz çünkü izleyiciler daha az kesinti yaşıyor, içerik üreticileri çift reklamcılıktan daha fazla para kazanıyor ve pazarlamacılar potansiyel müşterilerle bağlantı kurma fırsatı buluyor.

YouTube, çift reklamlara ek olarak bir dizi farklı reklam stiline sahiptir.

Bu formlardan birkaçına da bakalım.

TrueView Reklamları: İşletmeler için bu reklamlar mükemmel bir pazarlama aracıdır. İnsanların görmek istedikleri reklamları seçmelerine izin vererek, izleyicilere daha fazla yetki verir.

Reklamverenler TrueView reklamlarından çok şey kazanıyor çünkü yalnızca izleyiciler videonun tamamını en az 30 saniye boyunca izlediğinde veya videoyla bir şekilde etkileşim kurduğunda ödeme yapmak zorunda kalıyorlar.

TrueView reklamcılığının iki kategorisi vardır:
Yayın İçi TrueView:

Yayın İçi reklamlar, izleyicileri hemen hikayenin içine çeker. 5 saniye sonra izlemeyi veya atlamayı seçebilirler.

TrueView Keşfi:

Reklamlar, YouTube arama sonuçlarında, ayrıca ana sayfada ve önerilen videoların bulunduğu kenar çubuğunda gösterilir.

Video arayanlara veya videolara göz atanlara ulaşmak için bu formatı kullanın.

İzleyiciler arasında en popüler reklam türü, beş saniye sonra atlanabilen reklam türüdür.

Atlanamayan Reklamlar:

Adından da anlaşılacağı gibi, izleyiciler bu reklam türündeki bir videoya erişmeden önce reklamın tamamını izlemelidir. Tipik olarak, 15 ila 20 saniye sürerler.

Yer Paylaşımlı Reklam:

Yer paylaşımlı reklamlar, küçük bir banner’a benzeyen bir boyuta sahiptir. Yer paylaşımlı reklam, kullanıcının görüşünü engellemeden ekranın en alttaki %20’sini kaplar.

Tampon Reklamlar:

Bunlar, biraz daha kısa olan atlanamayan video reklamlardır. Tipik olarak, bir tampon reklam altı saniye sürer.

YouTube reklamlarının en basit ve video olmayan türlerinden biri görüntülü reklamdır. Video oynatıcının sağ tarafında, önerilen videolar listesinin üzerinde bulunabilir ve çeşitli boyut ve biçimlerde gelirler.

İzleme deneyimine müdahale etmekten kaçınmak için genellikle otomatik oynatma sesleri yoktur. Yine de kullanımları masaüstü reklamcılıkla sınırlıdır.

YouTube Sponsorlu Kart Reklamları:

YouTube sponsorlu kartları, videoların içinde görünen ve bir harekete geçirici mesaj (CTA) içeren pop-up’lardır. Sponsorlu bir kart tipik olarak ilgili ürünler gibi videoyla ilgili bilgileri içerir.

Bir videonun sağ üst köşesinde sponsorlu kartlar, küçük bir imzam şeklini alır. Bir izleyici “i”yi tıkladığında kart açılır.

Bu reklamlar, stratejinize ve tercihlerinize bağlı olarak bir videodan önce, sonra ve hatta video sırasında yer alabilir. Reklamlar bir videodan önce, sonra veya ortasında görünüyorsa, videodan önce gösterilen reklamlar, videodan sonra gösterilen reklamlar veya videonun ortasında gösterilen reklamlar olarak adlandırılır.

YouTube Videolarında Nasıl Reklam Olabilir?

Sizin için YouTube videolarına nasıl reklam ekleyeceğiniz konusunda kapsamlı bir kullanım kılavuzu geliştirilmiştir. Süreç hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Adım 1: Daha önce kendi video reklamınızı oluşturmak hakkında konuştuğumuzu hatırlıyor musunuz?

Bu nedenle, video reklam bittiğinde, başlık, açıklama ve meta etiketler gibi gerekli tüm bilgilerle birlikte YouTube hesabınızda yayınlayın.

2. Adım: Video reklamı gönderdikten sonra Google Ads’de yeni bir kampanya oluşturun.

Bunu yapmak için Google Ads hesabınızı ziyaret edin. Ardından sol taraftaki menüden Tüm Kampanyalar’ı seçin. Bundan sonra, yeni bir kampanya oluşturmak için “+” simgesini kullanın.

3. Adım: Ardından çeşitli kampanya türlerini içeren bir pencere açılacaktır.

Arama Ağı Kampanyası, Görüntülü Reklam Kampanyası, Alışveriş Kampanyası, Video Kampanyası ve Evrensel Uygulama Kampanyası mevcut alternatiflerdir. Video’yu seçin.

Adım 4: Bir sonraki adım, kampanyanızın hedefini seçmektir.

Marka bilinirliğini ve erişimini artırma, olası satışlar oluşturma, web sitesi trafiğini artırma, ürün ve marka üzerinde düşünmeyi artırma vb. gibi hedeflerinize göre hedefi seçin.

Hedefsiz bir kampanya da tasarlayabilirsiniz.

Adım 5: Kampanyanızı Oluşturun ve Hedeflerinizi Tanımlayın

Kampanyanıza buradan bir isim verebilirsiniz.

Bunun için bir harcama limiti belirleyin. Teslimat yöntemi için iki seçenek mevcuttur:

Standart – Standart ile harcamalarınız gün içerisine eşit olarak dağılır.

Hızlandırılmış – Hızlandırılmış, reklamlarınızı bir fırsat doğduğunda gösterecektir. Hızlandırılmış teknik kullanıldığında bütçenin tükenme olasılığı önemli ölçüde yüksektir.

Ayrıca Okuyun: YOUTUBE KİTLELERİNİZDEN EN İYİ ŞEKİLDE ALINMANIN 4 YOLU

Hedefinize ve planınıza göre Başlangıç ​​ve Bitiş Tarihlerini seçin.

Ağ bölümü aşağıdaki gibidir. Bu bölüm ile reklamların yerleşimi tamamen sizin kontrolünüz altındadır. Ağ bölümünün altında üç seçeneğiniz vardır: YouTube arama sonuçları,

YouTube videoları ve görüntülü reklam ağındaki video iş ortakları. Reklamlarınızı YouTube videolarında, kanal sayfalarında ve YouTube sitesinde görüntülemek için YouTube Videoları’nı seçin.

Reklamınızın yayınlanmasını istediğiniz dili ve ülkeyi seçin.

Kampanyayı nasıl finanse etmeyi planladığınıza bağlı olarak mevcut dört alternatif arasından teklif stratejinizi seçin:

  • Görüntülenebilir BGBM (bin başına maliyet veya gBGBM)
  • BGBM maksimum (mil başına maliyet)
  • En yüksek GBM (görüntüleme başına maliyet)
  • Nesne EBM’si (edinme başına maliyet)

Bir envanter türü seçin. Bu segmenti, reklamlarınızı markanızı destekleyen materyallere yerleştirmek için kullanabilirsiniz.

İçerik Hariç Tutma aşağıdaki aşamadır. Kaçınmak istediğiniz hassas konular veya içerik bölümleri varsa bunu seçebilirsiniz.

Adım 6: Demografik özelliklerine göre uygun hedef kitle segmentini seçin ve mevcut alternatifler arasından uygun hedef kitleyi seçin.

7. Adım: Doğru konuları, anahtar kelimeleri ve yerleşimleri seçin. Bu seçenekleri kullanarak reklamlarınızın görüneceği yerleri seçebilirsiniz.

8. Adım: Yaptığınız video reklamı seçin.

9. Adım: Son olarak, video reklamın biçimine karar verin.

  • Bir başlık, CTA ve URL’ler eklediğinizden emin olun.
  • Devam etmek için Kaydet’i tıklayın.
  • Kampanyaya Devam Et’i tıklamak son adımdır.
  • Bu kadar! Reklamınız artık yayında.
  • YouTube Reklam Geliri Hesaplayıcısı
Ne olduğundan ve nasıl çalıştığından bahsettikten sonra kanal reklamcılığının faydalarını inceleyelim.

YouTube Analytics, kanalınızın etkinliği ve reklam geliriniz hakkında istatistikler sunar. YouTube İş Ortağı Programı’nın yardımıyla çok şey yapabilirsiniz. Bu durumda, gelire bakalım.

YouTube İş Ortağı Programı’na kaydolduysanız, YouTube Analytics’te Gelir sekmesini görüntüleyebilirsiniz. Bu sayfa ile hangi filmlerin ve gelir kaynaklarının en çok para kazandırdığını kontrol edebilirsiniz.

Oynamaya bağlı olarak, temel ölçüm kartınız, beklenen gelirinizin yanı sıra BGBG ve BGBM’yi (1.000 Gösterim Başına Maliyet) görüntüler.

BGBG, çıkartma satışlarını, süper sohbeti, kanal üyeliklerini ve YouTube Premium’dan elde edilen reklam gelirini hesaba katan, içerik oluşturucu odaklı bir metriktir. RPM’yi kullanarak, her 1.000 görüntüleme için ne kadar para kazanacağınızı belirleyebilirsiniz.

BGBG’yi belirlemek için, tahmini gelirleri 1000 ile çarpın ve ardından alınan sayfa görüntüleme, gösterim veya sorgu miktarına bölün.

Reklamveren odaklı olan BGBM’ye yalnızca YouTube ve YouTube Premium’dan elde edilen reklam gelirleri dahildir.

BGBM’yi belirlemek için kampanyanın genel maliyetini gösterim sayısına bölün.

Çözüm

YouTube , şirketinizi ve markanızı tanıtmak için harika bir platformsa, YouTube pazarlama hizmeti , markanızın pazarlama çabalarını desteklemek için olağanüstüdür.

YouTube, ortaklarının platformunun potansiyelini en üst düzeye çıkarmasını garanti etmek için reklamların oluşturulmasını, dağıtılmasını ve izlenmesini tek bir çatı altında birleştiriyor.

YouTube pazarlama planınızı daha da güçlendirmek için Promozle gibi bir sosyal medya pazarlama aracı kullanın. Kontrol ederek sosyal medya pazarlama çabalarınıza nasıl yardımcı olabileceğini görün.

Bir cevap yazın

deneme bonusugüvenilir bahis sitelerideneme bonusucanlı casino siteleri